-
Pároknak
-
Egyéni
tanácsadás -
iskolai
Szexuális nevelés -
Iskolán kivüli
szexuális nevelés -
Előadások,
csoportok -
Mediáció
- Párkapcsolati tanácsadás vagy mediáció
- Párkapcsolati összehangoló
- Párkapcsolati központú szülésfelkészítés
Olyan pároknak ajánlom, akik úgy érzik, az utóbbi időben nem zökkenőmentes a kapcsolatuk.
Sőt, kimondottan rázós az út, és már nem esik olyan jól „együtt utazni”. A párkapcsolati buktatók tisztázása, az álláspontok összehangolása, a múlt sebeinek begyógyítása, a jelen felpezsdítése, a jövő tervezése – hogy csak néhány dolgot említsek a feladatok, a kitűzhető célok közül.
Sajnos, néha az is kiderülhet, hogy már nem menthető a kapcsolat. Az adott párnak nem sikerül az összhang megteremtése, és kiderül, hogy „az utazás véget ért” – és szét kell válni. Ilyen is van. De nem mindegy, hogy a válás békét vagy háborút teremt. Lehet és békésen is válni, elengedni azt, ami elmúlt, és új teret adni felnőtteknek és a párkapcsolat elemi részeinek tekinthető gyermekeknek egyaránt. Nem mindegy, hogyan zárjuk le életünk egyik meghatározó szakaszát és mivel indulunk neki az újnak!
Ezt a programot párkapcsolat-frissítésre, megújulásra vágyó pároknak ajánlom 20-120 éves korig.
Gyerekszülés, anyagi nehézségek, nézeteltérések, megszokás és a külvilág káros befolyása – hogy csak néhány olyan dolgot említsek, ami szétzilálhat egy kapcsolatot. Időről időre érdemes újra összhangot teremteni, kíváncsiságot, megújulást, örömet hozni a párkapcsolatba, amivel áthidalhatóvá válnak a nehézségek és elérhetővé a célok.
A párok gyakran mondják: „kommunikációs nehézségek vannak köztünk” – és ilyenkor leginkább a szavakra gondolnak.
Szavak mellett azonban a hanglejtés, a mozdulatok, a gesztusok és érintések is kommunikáció – csak más csatornák. Sőt, gyakran sokkal egyértelműbb, kevesebb félreértést okozó kommunikációs csatornák, amiknek a lehetőségeit még csak most fedezzük fel a párkapcsolati összhang megteremtése számára. Mozgás, zene, tánc, testbeszéd – ezek a rendhagyó testi-lelki összehangolás eszközei.
Egyéni bejelentkezés vagy workshop
A hagyományos szülésfelkészítés leginkább a szülés körüli teendők ismertetésével foglalkozik, amelybe most már illő bevonni az édesapákat is.
A párkapcsolati szülésfelkészítés fókuszában azonban az a párkapcsolat áll, ahová a gyermek megérkezik, ahol egyrészt helyet kell az új jövevénynek teremteni, másrészt újra kell definiálni, alakítani a férfi-női szerepeket. A legnagyobb veszély, hogy az anya- és apaszerep gyakran „felemészti” a férfi-női kapcsolódást. Az összhang – és vele együtt a szexualitás – gyakran eltűnik.
Mik a legnagyobb buktatók?
Mit és hogyan kell/lehet elkerülni?
Mik azok a jó megoldások, melyek segítenek megtartani vagy újra hangolni a párkapcsolatot?
Hogyan teremthetők élhető és éltető keretek a gyerek születése után, melyek mind a szülők, mind gyermekeik számára megfelelőek?
Hogyan lehet stabil és örömteli párkapcsolati kötődést biztosítani szülő és gyerek számára?
- Általános tanácsadás
- Egyéni szexológiai tanácsadás
- Menopauza tanácsadás
Van úgy, hogy az ember élete kátyúba jut, és sehogy sem talál kiutat a helyzetből.
Fizikailag, lelkileg rosszul érzi magát, rosszul alszik, életkedve csökken, sőt, van úgy, hogy akár élni sem akar. Ebben az állapotban érdemes segítségért fordulni.
Ez az állapot kortól függetlenül, fiatalt vagy időset is elérhet, éljen akár párkapcsolatban vagy egyedül. Ilyenkor abban tudok segíteni, hogy a hozzám forduló rálásson élete jelenlegi helyzetére, teret kapjon a nyugodt gondolkodásra. Szinte biztos, hogy találunk új szempontokat, más nézőpontokat is, amelyek hatására átértékelheti a jelent, megnyílik a jövő vagy megbékél a múlttal. Mindez segít kimozdulni a jelen állapotából, vagy békével elfogadni a változtathatatlant.
Segítséget igénylő helyzetek lehetnek:
- életkori vagy élethelyzetválságok (tinédzserkor, gyermekvállalás, változókor)
- gyermek születése,
- válás
- haláleset
Az egyéni tanácsadás speciális fajtája a szexológiai tanácsadás.
A szexualitás témája végigkíséri egész életünket, és fiatal korunktól idős korunkig bármikor adódhat olyan helyzet, amikor ez a terület különös jelentőséggel bír, akár egyedülállók vagyunk, akár párkapcsolaton belül élünk, mert előfordul, hogy csak az egyik fél érzi a változás vagy változtatás szükségességét.
Különös területek:
- Párkapcsolati válságok
- Fájdalmas vagy nem kielégítő szexuális együttlét
- Potenciagondok
- Fejlődni vágyás a szexualitás területén
Változókor, „változó kór”, „banyakór” – szép kis nevekkel illetjük nőiségünk fejlődésének késői állomását. Szinte mind negatív, hogy ne mondjam, vészterhes.
A menopauza azonban nem különálló, független „testesemény”, ami „csak úgy” a nyakunkba szakad. Női létünk valamennyi eleme – akár a születésünktől kezdve – belejátszhat abba, amit a menstruáció elmaradásakor megélünk. Ha sok minden rendezetlen, gondozatlan, elhanyagolt női létünkben – nos, akkor a menopauza be fogja nyújtani a számlát. Ez egy különösen érzékeny időszak, amikor a testünk minden porcikája törődésért, kedvességért, megértésért és jóindulatért esdekel, és ha nem halljuk meg, akkor testünk nem tud mást tenni, mint emlékeztetni – akár fájdalommal is.
Az a tapasztalat, hogy a menopauza tünetei enyhíthetők, sőt megszüntethetők, ha nőiségünk fejlődésével kapcsolatos elzárt vagy fel nem dolgozott élethelyzeteket, élményeket feldolgozzuk. Nem érdemes kínlódni.
- Iskolai szexuális nevelés program
- Rendhagyó szülői értekezlet
-
Szexuális nevelés módszertan
tanárok és fiatalokkal foglalkozó szakemberek számára
A szex még ma is tabu. Sem a család, sem az iskola nem tud megfelelő tudásátadással szolgálni a fiatalok felé.
Az esetleges szexuális felvilágítás fókusza még mindig elsősorban a ”hogyan és miért ne” hozzáállás: az elrettentés, a tiltások és veszélyek naturális ismertetése. Az internetről áradó szexuális szennyáradat kora gyermekkortól szinte korlátozás nélkül éri el fiataljainkat. Megfelelő szexuális nevelés hiányában a fiatalok védtelenek, kiszolgáltatottak, információik gyakran tévesek, sőt, kimondottan károsak jövőbeni szexuális magatartásuk és párkapcsolatuk szempontjából. A program célja a szexuális intelligencia fejlesztése, amely a konszenzuson, tiszteleten és szereteten alapuló, örömteli és felelősségteljes szexuális magatartás kialakítását segíti elő. A szexualitás fejlődése az élet kezdetétől a halálig tart, és ennek a fejlődésnek kiemelt időszaka a kamaszkor. Az általam ajánlott szexuális nevelés elsődleges értékei a testi-lelki egészség és fejlődés, a párkapcsolati összhang, az intimitás, valamint a saját magunkért, a párunkért és a nemzőképességünkért érzett felelősség.
A program az iskolai órák keretén belül, szexológus vezetésével tartott interaktív érzékenyítő foglalkozásokat tartalmaz, a korosztály igényeihez alkalmazkodóan.
Az iskolai lehetőségekhez igazítva osztályonként 4 – 5, ideális esetben 6-10 óra.
Az iskolás korú gyerekek szexuális nevelése elsősorban szülői feladat lenne – ehhez kínál segítséget a „Rendhagyó szülői értekezlet”.
Ez az előadás az adott osztály/korcsoport szüleinek szól, az adott korcsoport szexuális fejlődésének jellegzetességeiről, problémáiról, amit a szülők nem hagyhatnak szó nélkül. Cél, hogy a szülők és a gyerekek között olyan bizalmi légkör alakuljon ki, amelyben a gyerek mer és tud a szüleihez fordulni kérdéseivel – és a szülő is mer és tud kezdeményezni érzékeny beszélgetéseket az élet nagy dolgairól.
Ebben a témában a tanárok semmilyen felkészítést nem kapnak akkor, amikor a tanári pályára készülnek.
Sem a szakos tanárok, sem az osztályfőnökök nem mernek a témához nyúlni, sokkal veszélytelenebbnek tűnik, ha a tanárok inkább negligálják, figyelmen kívül hagyják a tényt, hogy a gyerekek gyerekből felnőtté válnak. Ehhez a változáshoz vajmi keveset tudnak/mernek hozzáadni a tanárok.
Márpedig meggyőződésem, hogy az iskolákban jelentkező problémák (pl akár a bullying) jó része megoldhatóvá szelídülne, ha fegyelmezés helyett a szexualitás témájával foglalkoznánk. Ha mi nem, akkor az internet majd fogja evelni a gyerekeinket, de abban nem lesz sok köszönet.
A módszertani tanfolyam főleg tanárok és fiatalokkal foglalkozó szakemberek számára ad segítséget, hogy milyen megközelítéssel, mikor és hogyan hozzák elő ezt a témát.
Egy osztályfőnök véleménye: „Meglepő módon a szexualitásról folytatott beszélgetéseink nem hogy szétrázták, hanem inkább összehozták az osztályt. Sokkal megértőbbek, figyelmesebbek egymással és kevesebbet káromkodnak!”
-
Anya-lánya
interaktív csoport -
Apa-fia
interaktív csoport -
Tini csoport -
lányok -
Tini csoport –
fiúk - Szülőtréning
Ezt a programot a menstruáció előtt/közelében álló 10-12 éves lányoknak és édesanyjuknak ajánlom.
Az anya és lánya közötti kapcsolat különleges erejű kapcsolat, érdemes a benne rejlő erőt kihasználni.
Ennek a csoportnak kettős célja van: az ismeretátadás mellett az anya-lánya közötti bizalmi kapcsolat erősítése is.
A beszélgetések során irányított és spontán felmerülő kérdések mentén a lányok saját édesanyjuk és a csoportban résztvevő anyukák saját élményein keresztül derítik fel a nagylánnyá, nővé, majd anyává válás állomásait, sok-sok aha-élménnyel, nevetéssel, tapintattal, gyengéd figyelemmel, megható és vicces pillanattal. Szó lesz titkokról, diszkrécióról, intimitásról. A bensőséges légkör lehetőséget ad megnyílni vagy akár csak a háttérből, anya mögül figyelni. Vallom, hogy testünk működésének ismerete, megértése, elfogadása és a testünk iránti gyengéd figyelem adja azt az öntudatosságot, amely a legjobb védelem lesz majd a gyorsan önállóvá váló lányok számára. Segít majd a megfelelő partner kiválasztásában, a párkapcsolati összhang kialakításában, és majdan a tudatos családtervezésben.
Maximális létszám: 16 fő – 8 anya-lánya pár
Időtartam: Kéthetente 2 óra, 3 alkalommal
Ezt a csoportot a serdülőkor elején álló fiúknak és édesapjuknak ajánlom. Célja az apa-fia kötödés, a férfiak közötti szolidaritás erősítése
A szexualitással kapcsolatban a férfiak generációs tudásátadása jószerivel nem létező fogalom.
100-ból legfeljebb 1 férfi kapott információt apjától arról, hogyan működik a férfiak (netán a nők) teste, mi az, ami „normális” és mi az, ami nem.
Hogyan, mitől válik valaki szexuálisan éretté és még ezernyi kérdés, amit a fiúknak tudni kellene ahhoz, hogy magabiztos felnőttekké váljanak. Pedig az apai támogatás ezen a téren bizony jól jönne. Hogyan és mikor beszélgessünk fiainkkal a férfivá válásról? Hogyan teremtsünk alkalmat a beszélgetésekre? Hogyan teremtsünk kötetlen, fesztelen légkört, hogyan oldjuk fel a felnőttek zavarát? Hogyan védjük fiainkat a káros hatásoktól és hogyan készítsük fel őket egy olyan férfi-női viszonyra, amit esetleg még magunk sem éltünk?
A szexológus által irányított beszélgetések oldott légkört és vállalható kereteket nyújtanak egy szorosabb, őszintébb apa-fia kapcsolat kialakításához.
Maximális létszám: 16 fő – 8 apa-fia pár
Időtartam: 3 x 2 óra
Ez a csoport csak tini lányoknak szól, ahol szexológus vezetésével járjuk körbe a nővé válás „születésnapjait”, ahol fel lehet tenni a cikis és még cikisebb kérdéseket, amiket az ember lánya még az anyjától sem – vagy főleg nem az anyjától – sem mer megkérdezni.
Szóba kerülnek a női lét kényes vagy néha fájdalmas kérdései a menstruációtól a szexen át a szülésig. Célunk semmi esetre sem az elrettentés, hanem a megismerés, a saját test iránti tisztelet és szeretetteljes viszony megalapozása, a női méltóság és önérzet kialakítása, amely védelmet nyújt sok nem kívánt élménnyel szemben – hiszen csak arra vigyázunk, amit ismerünk és ami fontos számunkra!
A fiúk manapság a szexualitásról szóló információik legnagyobb részét az internetről nyerik, ami gyakran téves vagy kimondottan káros mind a fiúk pszichoszexuális fejlődésére, mind a későbbi párkapcsolatokra nézve.
Nehéz eligazodni abban, mi az, ami „normális”, ami „szokványos” és ami „általános”, mi az, ami párkapcsolaton belül kell / lehet / tilos. és mi az, ami nem. Az „ilyennek kellene lenni” és „ilyen vagyok” között nagy ellentét feszülhet, és az internetről nyert tudás gyakran nem segíti az öntudatos, erőteljes (és nem erőszakos!) férfiasság kialakulását. Fontos szerepet kap a higiénia és az önszabályozás kérdése. Felhívjuk a figyelmet a férfi-női megélések közötti hasonlóságokra és különbségekre.
Szülőként ránk hárul(na) gyermekeink szexuális felvilágosítása – de ezen a téren a legtöbben nagyon gyakorlatlanok vagyunk.
Nincs mintánk, hiszen saját szüleink sem láttak el bennünket helytálló információval, hiányoznak a módszerek és bizonytalanok vagyunk a tartalmat illetően is. A szexualitáshoz, az erotikához, a meztelenséghez, a férfi-női kapcsolathoz való viszonyunk rövid idő alatt annyira megváltozott, hogy szinte a semmiből kell megalkotnunk azokat a módszereket, amivel szülőként fel tudjuk készíteni gyermekünket – és magunkat is – ebben a témában. Abban tudok segíteni, hogyan szülőként hogyan adjunk gyerekeink számára megbízható támpontokat, védelmet úgy, hogy gyerekeink meg tudják tartani nyitottságukat, és testi-lelki fejlődésük egészséges és örömteli legyen?
- A Szülőtréning valós vagy online térben egyaránt megvalósítható, több alkalomból álló képzés.
-
Nőiségünk születésnapjai
-Női csoport- -
A gyerek nem játék
-Előadás szülőknek- -
Anya, a gyerek hol jön ki?
-Előadás szülőknek- -
„Szexórák”
-Előadássorozat felnőtteknek- -
Menopauza
-Női csoport-
Ezt a csoportot kimondottan felnőtt nőknek ajánlom
Néha jó összejönni és női körben kibeszélni a „női dolgokat”.
Az a tapasztalatom, hogy a legtöbb nő számára éltető közeg lehet egy ilyen közösség, ahol olyan kérdésekre is választ kaphatnak, amiket soha, sehol sem tudtak megbeszélni. Témáink a női test változásai és az ezzel együtt járó érzések, szexualitás, férfi-női viszony vagy akár a saját testünkhöz való viszony változásai, női szerepeink és azok hatása párkapcsolatunkra, gyereknevelés és ezernyi más téma, ami nőket érdekelhet.
Ezt a programot iskolás korú gyermekek szüleinek ajánlom, akik számára fontosak gyerekeik
Gondos, szerető szülőként egyszerűen nem hagyhatjuk, hogy gyerekeink a pornóból tanulják a szexet – pedig most ez a helyzet.
Szüleink nem tanítottak meg minket arra, hogyan beszéljünk a szexualitásról, így hát itt az ideje, hogy kitaláljuk, hogyan lehet gyerekeinkkel érdekesen, szellemesen, izgalmasan és szívvel beszélni-beszélgetni a szexről. Több mint 2000 iskolai „szexórát” tartottam, és szívesen osztom meg tapasztalataimat azokkal a szülőkkel, akik szeretnék, hogy gyerekeikből büszke, érző, nyitott felnőttek legyenek, akiknek az életében az öröm, a játékosság egyaránt jelen van, a saját és a partner testéért érzett felelősség tisztelet mellett. Mert a gyerek nem játék!
Ezt az előadást ovis gyermekek szülei számára ajánlom
A gyerekek szexuális fejlődése nem a pubertáskorban, hanem a foganással kezdődik.
Az első évek érzelmi-kapcsolati alapozása rendkívül fontos mindannyiunk életében. Sejtszinten ivódnak belénk az érzések, érzetek, testünk még felnőtt korunkban is őrzi a bizalom vagy bizalmatlanság érzéseinek lenyomatát. Szülőként hogyan támogathatom gyermekem egészséges pszichoszexuális fejlődését? Hogyan befolyásolja a szülők kapcsolata a gyerek viselkedési mintázatának kialakulását? Hogyan őrizhető meg a gyermeki ártatlanság? Hogyan elégíthető ki a gyerekek kíváncsisága? Milyen szavakkal beszéljünk gyerekeinknek testiségről, párkapcsolatról vagy a cikis kérdésekről?
Több száz szülővel tartott beszélgetés során alakult ki az előadás tartalma, gyakorlatban könnyen hasznosítható tanácsok, ötletek, a témához és a gyerekek életkorához igazodó, megfelelő szókincs, amivel megválaszolhatóak a nehéz kérdések is
A férfiak és nők bizonyos szempontból hasonlóan működnek, bizonyos szempontból egyáltalán nem.
A szexualitás a férfiak és nők szemszögéből nézve nem sok hasonlóságot mutat. Azt mondjuk, a férfiak támadóak, a nők befogadóak – de vajon tényleg így van-e? Ráadásul az elmúlt néhány évtizedben annyi minden változott a férfi-nő kapcsolatban, hogy ideje új szavakat, kifejezéseket találni, amik mentén akár újra is írhatjuk a szexuális kapcsolataink történelmét. Mit jelent a dopamin- vagy oxitocin-alapú kapcsolat? Mi a szívószál-effektus? Hogyan is állunk a méret kérdésével? Hol és hogyan kapcsolódik a férfi áramlása a nőével? Mi a push vagy pull típusú szexualitás? Mit jelent az adakozó vagy a mohó szexualitás?
Szerintem egyébként a férfiak a töredékét sem használják a testük adta lehetőségek közül.
Az előadások során szó lesz a férfikéz csodáiról, és (jó)néhány lehetőségről, amivel a repertoár bővíthető – a pár mindkét tagjának örömére!
Változókor, „változó kór”, „banyakór” – szép kis nevekkel illetjük nőiségünk fejlődésének késői állomását. Szinte mind negatív, hogy ne mondjam, vészterhes.
A menopauza azonban nem különálló, független „testesemény”, ami „csak úgy” a nyakunkba szakad. Az a tapasztalat, hogy a menopauza tünetei enyhíthetők, sőt megszüntethetők, ha nőiségünk fejlődésével kapcsolatos elzárt vagy fel nem dolgozott élethelyzeteket, élményeket feldolgozzuk. Nem érdemes kínlódni.
A csoport védett, bizalmas teret teremt ennek a különösen érzékeny időszaknak a feldolgozásához.
A mediáció a peren kivüli egyezség lehetőségét biztositja.
A mediáció egy bizalmas légkörben folyó beszélgetés, amit egy pártatlan harmadik fél, a mediátor
vezet. pártatlan, semleges a felek vitájában. A mediátor egyik fél érdekeit sem képviseli, csak közvetít
a felek között. A mediátor nem jogi személy és nem hatóság. Nem ítélkezik, és nem dönt a felek
helyett, csak olyan helyzetet teremt, amelyben a felek képesek meghallgatni egymást és megoldást
tudnak találni problémájukra. A mediátor kikérdezi a felek álláspontját, és ha kell, közvetít a felek
között. Segítségével a felek pontosan megfogalmazzák, kinek mire van szüksége az adott helyzetben,
és hogyan lehet megoldani a konfliktust. A mediáció során a felek maguk döntenek ügyeikben. Bár a
mediáció nem jogi eljárás, segítségével mégis elkerülhetők a felesleges pereskedések.
A mediáció szinte bármikor alkalmazható, ha a felek vitában, haragban állnak egymással, például
válóperek, családi viták, szomszédok között perpatvarok, munkaügyi, iskolai problémák esetén.
Még akkor is sikeres lehet, ha a felek nincsenek egymással beszélő viszonyban, mert ilyenkor a
mediátor veszi fel a kapcsolatot a másik féllel. A mediáció magánszemélyek vagy cégek, szervezetek
között fennálló ill. szervezeten belüli konfliktus esetén is alkalmazható megoldás lehet. Kínlódás vagy
pereskedés helyett érdemes a mediációt megkísérelni, mert gyorsabb, hatékonyabb megoldás lehet.